Вы здесь

Як правильно молитися

I

Святі Отці Церкви в один голос говорять, що молитва — це найважча справа на землі. Повноцінна і досконала молитва є дарунком Божим за наполегливу роботу над собою та кропітку працю по вивченню догматів віри й молитовного досвіду святих. Тому в цій справі, як і в багатьох інших, ніхто не стає досконалим одразу. Лише сектанти вважають, що з Богом спілкуватися дуже просто, ніби й не існує в нашій душі гріховних перешкод задля цього.

ПОГОВОРИМО ПРО НАЙВАЖЛИВІШЕ.

  1. Зрозуміло, що молитва має бути щирою, адже Бога обманути неможливо (хіба що себе). Грати якісь почуття не тільки безплідно, але й шкідливо. Господь суворо карає за таке лицедійство, попускаючи злим духам свободу дій по відношенню до такого насмішника над молитвою.
  2. Не слід нічого фантазувати чи уявляти, інакше біси можуть зашкодити душі, навіваючи фальшиві й звабні образи. Свій розум треба зібрати воєдино, тримаючи увагу на словах молитви. Кожне слово має бути почутим з увагою. Тим, хто не практикував молитву, ця вимога може здатися елементарною. Але насправді диявол повсякчас намагається розсіяти увагу молитвеника, відволікти його думку, переключити її на щось земне, побутове, суєтне. Щоправда, початківців Господь щедро підтримує Своєю благодаттю, оберігаючи малодосвідчених від серйозних випробувань.
  3. Найкраще молитися перед іконами — святими образáми. Вони допомагають сфокусувати думку, правильно зосередитись. Заплющувати очі початківцям не рекомендується, тому що біси, знову ж таки через уяву, можуть зашкодити душі навіть досвідченого монаха, якщо він повірить навіюваним бісами образам. Диявол вміє рядитися в янгола світла. Деяким подвижникам він являвся в образі Христа, чим губив наївних. Єдиний захист від такого падіння — смирення, котре не поспішає повірити в те, що гідне відвідування святими янголами. Найчастіше наші гріхи не дозволяють їм навіть наблизитися до нас. Отже, стан нашої богопротивної душі більш близький бісам, які не мають іншої можливості нашкодити подвижнику, ніж ввести його в оману й лукаво заманити душу в пастку.
  4. Якщо немає ікон (бажано купити), поверніться обличчям на схід (місце розташування раю) або в сторону найближчого до вас храму (вівтар завжди знаходиться на сході).
  5. Якими словами молитися? Сектанти постійно дорікають православним за те, що вони моляться по молитвословам — то й не дивно, всі вони вважають себе святими. А православні розуміють, що не все так просто. Душа людини подібна до музичного інструмента — її теж потрібно настроїти. Камертоном для нас є душі святих, їхні вібрації — почуття, переживання, думки. Таким чином душа молитвеника-початківця поступово налаштовується на хвилю чистої і бездоганної молитви святих, навчаючись молитовній досконалості. Адже молитва святого — це вершина молитовного мистецтва. А своїми словами православні теж моляться, тільки намагаються «співати» своєю душею в унісон зі святими. Адже, щоб навчитися добре грати на музичному інструменті потрібно вчитися. Тільки нерозумна людина може думати, що взявши до рук скрипку, відразу зіграє Паганіні. Так і з душею.
  6. Звертатися до Бога можна і з тими чи іншими проханнями, але Він краще за нас знає всі наші потреби. Крім того, Йому добре відомі й наслідки наших бажань. Далеко не все, чого нам хочеться, є дійсно корисним для нас. Тому найрозумніше віддатися на волю Божу. Найкраще молитися так: «Хочу того і того, Господи, але хай буде не моя воля, а Твоя». Змиритися перед Богом, підкорити себе Йому — це найважливіше, що за нашею волею має відбутися в молитві. Все інше — залежить не від нас. З рештою й саму молитву ми отримуємо як дар від Бога.
  7. Молитовне правило слід підбирати по силам, щоб потім не відступитися від нього. Запорука успіху — постійність і регулярність. Поступово кожен християнин зможе дорости до повного правила, яке розміщене у молитвослові. За бажанням його можна буде розширити, доповнити іншими молитвами, акафістами тощо. Найкраще порадитись про це з духовником (якщо він є), можна і з батюшкою тієї церкви, до якої ви хочете ходити, якому ви довіряєте. Для початківців або людей, в яких обмаль часу, можна порекомендувати молитовне правило Серафіма Саровського, яким він радив спасатися багатьом мирянам. Суть його в тому, що тричі на день (зранку, вдень, ввечері) читаються такі молитви: «Отче наш» — 3 рази; «Богородице Дево, радуйся» — 3 рази; «Символ віри» — 1 раз. Ці молитви можна знайти в молитвословах у числі вранішніх молитв.

 

II

Пропонуємо вам тексти основних молитв, що входять до молитовного правила, відомого як Правило Серафіма Саровського. Нагадаємо, що його суть в тому, що тричі на день (зранку, вдень, ввечері) читаються такі молитви: «Отче наш» — 3 рази; «Богородице Дево, радуйся» — 3 рази; «Символ віри» — 1 раз.

Молитви подаються церковнослов’янською — мовою спеціально створеною для богослужінь православних слов’ян. У цій мові НЕМАЄ БУКВИ «Ё», тому слід читати «зовем», а не «зовём». Окрім того, всі слова читаються точно так, як пишуться («Богородица», а не «Багародица»; «Подателю», а не «Падателю»). Треба уважно стежити також і за наголосами.

Не бійтеся цих тонкощів, одразу всього ніхто не може охопити — на це потрібен час. Але поступово ваше вухо звикатиме до церковнослов’янського звучання слів і сприйматиме їх інтуїтивно, ловитиме суть. До речі, мовні нюанси, насправді, не відволікатимуть від молитви, а сприятимуть більшій зібраності, уважності й внутрішній чистоті.

Молитва Господня

(як приклад правильної молитви її дав Сам Господь Ісус Христос,
на прохання апостолів, про що свідчить Біблія)

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукавого.

СЛОВНИЧОК:

Иже еси на небесехкотрий знаходиться на небесах, небесний;
данехай;
святитсяпрославляється;
якояк;
на небесина небі;
насущныйнеобхідний для існування;
даждьдай;
днесьсьогодні;
оставипрости;
долгигрехи;
должником нашимтим людям, що згрішили проти нас;
искушениеспокуса, небезпека впасти у гріх;
лукавоговсього хитрого і злого, тобто диявола. Дияволом називається злий дух.

Песнь Пресвятой Богородице

(В основу цієї молитви покладено слова архангела Гавриїла,
якими він привітав Діву Марію в день Благовіщення, сповістивши їй велику радість про те, що Вона стане Богородицею)

Богородице Дево, радуйся, Благодатная Марие, Господь с Тобою; благословенна Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, яко Спаса родила еси душ наших.

Символ Веры

(Текст цієї молитви є викладом істин християнського віровчення.
Він був затверджений у IV столітті на перших двох Вселенських Соборах,
що проходили в Нікеї та Царгороді, тому нерідко його називають
Нікеє-Царгородським. Навчання основам православної віри
часто проходить як розширення пунктів цієї молитви)

Верую во единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым. И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, Единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша. Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася. Распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна. И воскресшаго в третий день по Писанием. И возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца. И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Егоже Царствию не будет конца. И в Духа Святаго, Господа, Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго пророки. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь. Исповедую едино крещение во оставление грехов. Чаю воскресения мертвых, и жизни будущаго века. Аминь.

III

Продовжуючи тему, варто сказати, що є декілька коротких молитов, якими зручно молитися протягом дня, виконуючи ту чи іншу роботу. Мабуть найкоротша з них — «ГОСПОДИ, ПОМИЛУЙ!». Але, як говорить диякон Андрій Кураєв, в цій молитві відобразилося все Православ’я. Цікаво і, напевне, корисно буде дізнатися, що ця молитва не перекладена з грецької на жодну західноєвропейську мову, крім церковнослов’янської — матері як російської, так і української мов. Якщо вам доводилося чути католицькі меси, скажімо Баха чи Моцарта, ви могли помітити, що всі вони починаються грецьким «Кіріє елейсон! Хрісті елейсон». Вся меса звучить латинською, а перші молитовні слова — грецькою. Тому що в латинській немає таких слів, щоб адекватно перекласти «Кіріє елейсон!» — таке здавалося б просте «Господи, помилуй!», бо при перекладі втрачається багатозначна суть цієї молитви.

Весь секрет у слові «помилуй», яке походить від «милість», а те, в свою чергу, пов’язане зі словом «масло» (єлей). Цей зв’язок простежується і в грецькій мові. Єлей — рослинне масло — стародавній лікарський засіб. Як тільки народилося дитя, його тільце помазують маслом, щоб не було попрілостей. Святе таїнство миропомазання теж не обходиться без масла.

Справа в тім, що «Господи, помилуй!» не означає «прости» або «пожалій». Адже Православна Церква дивиться на гріх, в першу чергу, як на хворобу. Церква — це лікарня, а її таїнства — ліки. Тому «Господи, помилуй!» означає: Господи! Візьми мою хвору гріхом і немічну душу, помаж її єлеєм Своєї милості, наповни благодаттю і зціли мене.

Католицтво ж (на якому базується вся західна культура) дивиться на гріх, як на злочин проти Бога, порушення Його заповідей, через що там домінують юридичні обороти мови. Через те й молитва «Господи, помилуй!» не вкладається у католицькі терміни. Але ж обійтися без неї не можливо. І сьогодні вже існує сумний досвід її перекладення. Наприклад англійською вона звучить так: «Лорд хев мерсі». Доволі несподівано, адже мерсі для англійця нічого не означає, це французьке слово. Виходить щось на зразок «Прошу, пардона». Французькою — «Дью епитьє». «Епитьє» — це жалість...

Є ще одна коротка молитва — МОЛИТВА МИТАРЯ (збирача податків): «БОЖЕ, МИЛОСТИВ БУДИ МНЕ ГРЕШНОМУ». Її взято з Христової притчі, про митаря й фарисея. Останній стояв попереду всіх і молився, дякуючи Богові, що він не такий нікчемний, як митар, адже двічі на тиждень поститься і віддає десяту частину майна жебракам. Бути ж митарем вважалося великим позором, тому він стояв на вході у храм і навіть не наважувався підняти очей до неба. Він смиренно молився, усвідомлюючи своє недостоїнство, тому й вийшов з храму більш виправданим. А фарисей, навпаки, засмутив Бога своєю гордістю, не зважаючи на всі свої подвиги і «доброчинні» справи. За словами Антонія Сурозького, багато хто з нас не доріс ще й до фарисея.

Є ще так звана Іісусова молитва, що часто стає в нагоді подвижникам, які практикують безперервну молитву: «ГОСПОДИ, ИИСУСЕ ХРИСТЕ, СЫНЕ БОЖИЙ, ПОМИЛУЙ МЯ ГРЕШНАГО». Вона ніби поєднує в собі дві вищезгадані, та ще й доповнюється сповіданням Іісуса Христа Сином Божим.

Слід наголосити на тому, що молитву, як і будь-яку іншу добру справу, християни починають з присвячення Богові, говорячи: «ВО ИМЯ ОТЦА И СЫНА И СВЯТАГО ДУХА. АМИНЬ.» Слово «Амінь» (євр. «істинно») перейшло до християн від євреїв, які вживали його для підсилення, тобто більш сильного ствердження. Перед початком молитов добре покласти земний поклон перед святими іконами. Це допомагає зібратися перед зустріччю з Богом не тільки думками, але й тілесно.

Остання молитва, про яку ми сьогодні згадаємо — це МОЛИТВА СВЯТОМУ ДУХОВІ. Як правило, її читають перед початком справ і на початку молитв, для призвання благодатної підтримки і допомоги Святого Духа:

«Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, иже везде сый и вся исполняяй, сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша».

СЛОВНИЧОК:

Ижекотрий;
Сыйcущий, той, що існує;
Вся исполняяйтой, що все наповнює;
Сокровище благихвмістище усілякого добра;
В ныв нас.